Ljutomerčan

Dobrodošli na spletni strani Ljutomerčan d.o.o.

Podukrep MO 4.1

Pričakovani rezultati:

Pozitivni vpliv na rejo živali z vso potrebno novo tehnologijo, ki se uvaja v sodobni reji prašičev tekačev in pitancev.

Povzetek:

Objekti prašičji hlevi namenjeni vzreji prašičev pitancev na lokaciji Cven so bili zgrajeni daljnega leta 1962. Starost objektov več kot 55 let, je žal pustila na njih velike negativne posledice. Hlevi zaradi dotrajanosti in zastarele tehnologije žal niso več primerni za rejo živali – prašičev pitancev.

Družba Ljutomerčan d.o.o. se v zadnjih letih predvsem ukvarja z vzrejo pujskov – tekačev. Odločitev za rekonstrukcijo hleva v hlev, ki bo primeren za vzrejo tekačev je bila nujna, saj se na naši družbi ubadamo s prostorsko stisko pri vzreji pujskov – tekačev. Prav tako se na naši družbi del pujskov – tekačev ne proda, ampak jih pitamo do klavne teže.

Z omenjeno rekonstrukcijo hleva 5 na lokaciji Cven smo pridobili sodoben hlev z kapaciteto vzreje 720 komadov tekačev in 440 komadov prašičev za pitanja.

Preurejeni hlev izpolnjuje vse visoke standarde za vzrejo živali. Živali imajo potreben življenjski prostor, ki izpolnjuje standard dobrobita živali, saj gre za osnovne pogoje, ki vpliva na kakovost živil živalskega izvora. Etično in odgovorno ravnanje z živalmi  je pomemben cilj, ki ga skuša doseči večina razvitih držav. Zaradi zavedanja, ki ga priznava Lizbonska pogodba, da so živali čuteča bitja, ki čutijo ugodje in bolečino, je potrebno zagotoviti, da pogoji bivanja in postopki pri ravnanju z rejnimi živalmi ne vključujejo aktivnosti, ki negativno vplivajo na dobrobit živali.

Glavne aktivnosti:

Izvajanje rekonstrukcije hleva v način in obliko reje živali, ki upoštevajo vidike dobrobiti živali, ki presegajo predpisane zahteve ravnanja ali običajno rejsko prakso.

POVZETEK
Družba Ljutomerčan d.o.o. je naslednica Vinogradniško Živinorejskega Kombinata Ljutomer. Pri reji plemenskih svinj, vzreji tekačev in pitanju prašičev ter pridelavi poljščin ima Družba Ljutomerčan d.o.o. več kot petdeset letno tradicijo. Družba ima dve osnovni dejavnosti; POLJEDELSTVO in REJA PRAŠIČEV.
V dejavnosti POLJEDELSTVO družba obdeluje nekaj več kot 500 ha njiv. Večino njivskih površin predstavljajo združene površine v velikosti do 100 ha in so locirani ob porečju reke Mure. Na navedenih površinah pridelujejo pšenico, ječmen, oljno ogrščico in koruzo.
Dejavnost REJA PRAŠIČEV od leta 2023 v celoti poteka na lokaciji na Cvenu, Cven 107, 9240 Ljutomer, saj so rejo plemenskih svinj iz lokacije V Ljutomeru preselili v sodoben nov hlev za plemenske preselili. Letno vzredijo okrog 18.500 tekačev, ki jih po večini prodajajo za nadaljnje pitanje kupcem, ki se ukvarjajo s pitanjem prašičev. Manjši del tekačev spitajo tudi samo. Za reprodukcijo uporabljajo visokokakovostne linije mesnatih pasem plemenskih svinj, ki jih na farmi Ljutomer umetno osemenjujejo, pretežno s pasmo avstrijskega pietrena.

GLAVNE DEJAVNOSTI
Naložba je obsega nakup naslednje kmetijske mehanizacije:
– Mulčar
Podjetje mulčar uporablja za mehansko zatiranje plevelov in za mulčenje strniščnih dosevkov, kar omogoča boljše pogoje mineralizacije in izvajanje konzervirajoče obdelave. Prav tako z mučarjem obdelujejo mejice in obvodne površine ter s tem preprečujejo zapleveljenost, kar posledično meni tudi manjšo porabo fitofarmacevtskih sredstev.
– Nakup rahljalnika z nogačami
Podjetje deluje na kmetijskem območju, kjer se nahajajo težji in lažji tipi tal. V obeh primerih je za dobro setev in vznik nujna pravočasna in primerna predsetvena priprava, lahko pripravimo dobno mrvičasto strukturo za setev. To omogoča nov rahljalnik z več vrst delovnih enot. Rahljalnik, ima dvoje vrst nogač in valj za drobljenje zemlje. Delovna širina stroja je 6 m. Uporaben je za konzervirajočo obdelavo tal in ga je mogoče nadgraditi s sejalnico ter združevati obdelavo ter setev v enem obhodu.

CILJI
S sredstvi pridobljenimi na tem javnem razpisu so v podjetju doseženi naslednji cilji:
– prilagojenost na podnebne spremembe
– zmanjšanja poraba FFS
– boljše obvladovanje širjenja plevelov v mejicah in obvodnih jarkih
– ohranjena kapaciteta vode v tleh zaradi kakovostnejše obdelave
– dosežena možnost izvedbe agrotehničnih ukrepov v najbolj optimalnem obdobju
– zmanjšani izpusti toplogrednih plinov

PRIČAKOVANI REZULTATI
– znižani stroški pridelave
– ohranitev delovnih mest
– zmanjševanje negativnih vplivov na okolje
– povečana storilnost in produktivnost
– izboljšane fizikalne lastnosti tal